נייר אבן – חוויית כתיבה שונה אבל לא כזו ירוקה

למרות חיבתי העזה למחברות, פנקסים ומוצרי נייר, לא שמעתי על נייר אבן עד לפני כמה חודשים, עת ביקרתי בלונדון ונכנסתי בנוהל לחנות Paperchase. כמובן שלא היה לי צורך אמיתי במחברות נוספות, ואיכשהו בכל זאת יצאתי משם עם שתי מחברות חדשות – אחת מהן עם דפים העשויים מנייר אבן (Stone paper). לאחרונה השמשתי את המחברת הזו, ואכן מדובר בנייר ייחודי ושונה מניירות רגילים העשויים מעץ, אורז או בד.

מה זה נייר אבן?

נייר אבן עשוי מ-80% סידן פחמתי – אחד החומרים הנפוצים ביותר על פני כדור הארץ. זהו מינרל שנוצר בטבע על ידי בעלי חיים וגם על ידי מים (אבנית). אנחנו מכירים אותו בתצורות רבות ומגוונות – מגירים לציור על לוח ועד כרכיב להכנת מלט ובטון. עושים איתו אפילו נפצים, ומסתבר שגם מחברות וניירות באופן כללי. רכיב נוסף בנייר הזה הוא פוליאתילן בצפיפות גבוהה (HDPE), שהוא פשוט סוג מאוד נפוץ של פלסטיק. הערבוב של הסידן הפחמתי עם הפוליאתילן יוצר את נייר האבן.

התכונות של נייר אבן

  • נייר אבן עמיד למים, מה שהופך אותו לבחירה טובה עבור מחברות לטיולים ולכתיבה בשטח.
  • הוא מעט שקוף יותר מנייר רגיל.
  • הוא עמיד יותר נגד קרעים.
  • נייר אבן בדרך כלל שוקל יותר מנייר רגיל.
  • לא קל לקפל אותו.
  • הוא נעים וחלק לכתיבה – אבל זה תלוי בסוג העט.
  • מתכלה בחשיפה ארוכה לשמש.

הנייר נמצא בשימוש די נפוץ כבר למעלה מעשור, ומייצרים ממנו מחברות, פנקסים וגם ספרים מודפסים. האם הוא ידידותי יותר לסביבה מנייר רגיל? כנראה שלא. תכולת הפלסטיק שבו לא מאפשרת לקרוא לו "ירוק", למרות שהוא מתכלה לאחר כ-18 חודשים של חשיפה לשמש (לא ברור בכלל אם החלק הפלסטי שלו כלול בהתכלות הזו). זה אומר גם, שאם אתם כותבים יומן על נייר אבן, כדאי שלא תחשפו אותו לשמש, כי אחרת כל מה שכתבתם ייעלם.

איך זה לכתוב על נייר אבן?

מדובר בחוויית כתיבה שונה, ואני מצאתי אותה נעימה למדי. הנייר חלק יותר ורך יחסית, מה שמשווה לו תחושה עדינה, למרות שהוא עמיד יותר מנייר רגיל. הוא סופג טוב את הדיו, אם כי עטי ג'ל צריכים טיפונת יותר זמן כדי להתייבש עליו. מה שכן, לא כל עט רץ עליו טוב, במיוחד אם אתם נוטים ללחוץ קצת את העט אל הדף. למשל, פיילוט V5 נתקע בדף כמה פעמים (אבל לא עשה חורים, כי הנייר חזק). הכי נוח לכתוב על נייר אבן עם עט כדורי כמו פרקר ג'וטר, יוניבול פאואר טנק או עטי BIC זולים. עטים עם חוד דק מציעים ביצועים טובים יותר במקרה של נייר אבן.

איפה קונים נייר אבן?

באמזון יש מבחר עשיר של מחברות עם נייר אבן. למשל, זוג מחברות של אוקספורד, בולט ג'ורנל של פיקטוסטון או מחברת מעוצבת בכריכה רכה.

יש גם חנויות ייעודיות כמו קארסט או רוקה סטון פייפר. לג'ני ביק יש מבחר מחברות נייר אבן יפות, גם כן.

 

 

.