מדוע המתמטיקאים המובילים בעולם אוגרים גירים?

גיר האגורומו hagoromo

כילדה בבית הספר היסודי, אני זוכרת שחיכיתי להפסקות לא רק כדי לנוח מהשיעורים ולפטפט עם חברים, אלא כדי להסתער על הלוח ולצייר בגירים – במיוחד אם המורה הביאה חבילה טרייה של גירים שנראו כיפיים במיוחד. הצבע לא כל כך שינה לי, אבל היו גירים שהיה כיף מאוד לכתוב איתם, וכאלה שפחות.

הגעגועים לתחושת הגיר על הלוח הביאו אותי לא אחת לרכישת לוח קטן וחבילת גירים, סתם כדי לקשקש, אולם התחושה לא היתה זהה – יש משהו מיוחד בכתיבה בגיר על לוח גדול, כהה וקשיח, שלא ניתן לשחזור באמצעים חליפיים. ונראה שאני לא היחידה שחושבת כך. מסתבר שלא רק שיש עוד קונוסיירים של ציוד משרדי בעולם, אלא ספציפית – חובבי גירים איכותיים.

לפי הסרטון הזה, למרות כל השכלולים הדיגיטליים, מסכי המגע, הסטיילוסים ואפילו הלוח המחיק הוותיק, נראה שמתמטיקאים עדיין מעדיפים לוח וגיר. ומכיוון שהם אנשים רציניים במיוחד, הם מעדיפים סוג מאוד מסוים של גיר – Hagoromo. חלקם אף טוענים כי לא ניתן לכתוב תיאוריה שגויה עם הגיר הזה, ומכנים אותו "הרולס רויס של הגירים". קשה שלא לחבב אנשים שמקנים חשיבות כה גדולה לגירים שבהם הם משתמשים.

מה מיוחד בגיר היפני הזה? ובכן, מדובר בהחלט בגיר איכותי, נוח לאחיזה, לא מעלה אבק, מחליק בצורה מושלמת על הלוח ונמחק בקלות וללא עקבות – בניגוד לגירים פושטים. בנוסף, הוא דחוס בצורה מיוחדת, כך שהשימוש בו שוחק אותו באיטיות ולכן הוא גם חסכוני – למרות מחירו הגבוה יחסית (כ-30 דולר באמזון לקופסא של מגוון צבעים, לא כולל משלוח לישראל).

עם זאת, בשלב כלשהו היצרן ככל הנראה פשט רגל או הפסיק לייצר, והמתמטיקאים המכורים חששו שמא יוותרו ללא אספקת גירים – ולכן החלו לקנות בכמויות ולאגור קופסאות גירים.

ספויילרים: זה לא באמת היה הסוף של האגורומו, למרות שעם הוויראליות של הסרטון האזוטרי-משהו הזה (כ-5 מיליון צפיות בכמה ימים), אולי בכל זאת ייגמר המלאי.

 

 

.