100 העטים הטובים ביותר

100 העטים הטובים

אתגר מעניין לקחו על עצמם הכותבים של ה-Strategist (מבית הניו יורק טיימס) – להכתיר את 100 העטים הטובים ביותר בעולם. הם התייעצו עם מומחים, סקרו את העטים החביבים עליהם באופן אישי וחפרו בסקירות הצרכניות שכתבו, וריכזו רשימה של 100 עטים.

העטים ברשימה דורגו מ-1 עד 5 בחמש קטגוריות שונות: כתיבה חלקה, מריחת דיו, זליגת דיו לצד השני של הדף, תחושה ביד ומראה. ניתן למצוא ברשימה מותגים מוכרים כמו פיילוט, פנטל, BIC ו-Uni, כמו גם כמה יציאות אזוטריות כמו מוג'י וסאקורה.

אין ספק שמדובר ברשימה מעניינת לכל חובב עטים, אבל יש לי לא מעט השגות. כמובן, עטים זה עניין מאוד אישי ולא מדעי, ובכל זאת.

ראשית, הרשימה מערבבת את כל סוגי העטים – כדוריים, נובעים, רולרים, ג'ל, עטי לבד וכו'. לכל קטגוריה של עטים יש מאפיינים שונים. מוזר להשוות בין נוחות כתיבה של עט נובע ואיכות הכתיבה של עט כדורי עם דיו ג'ל.

בעיה נוספת: ב-Strategist בחרו לסקר עטים בטווח מאוד רחב של מחירים. לא הגיוני להכניס תחת קורת גג אחת עטים פלסטיים פשוטים של ביק ביחד עם עטים נובעים של מונבלאן. עט של 3 דולרים בהחלט יכול להיות טוב יותר מעט של 40 דולר, אבל עדיין – עטים זולים הם קטגוריה בפני עצמה ולרוב לא יכולים להתחרות עם עטים יקרים.

עטי הלבד מככבים ברשימה, אבל חלק מהם בכלל לא נועדו לכתיבה סטנדרטית, אלא לציור או שרטוט, או סימון הערות, ולכן מבחני הנוחות והכתיבה החלקה לא תמיד רלוונטיים עבורם.

לרשימה יש ניחוח אמריקוצנטרי קל. אמנם מככבים בה מותגים אירופיים ויפניים, אבל אלה עטים שמאוד פופולריים בארה"ב (כמו BIC) ופחות רואים אותם במדינות אחרות. ופה ושם, למרות הנוכחות המכובדת של עטים זולים וחביבים, יש בחירות שנראה שנובעות מעט מתוך דאווין או נוסטלגיה. למשל, עם כל חיבתי לקלאסיקת העל של כל הזמנים, הפרקר ג'וטר (מקום 7 ברשימה), נראה לי שקצת הגזימו בתיאור נוחות הכתיבה שהוא מעניק (ועוד בגירסת המתכת) ואיכות הדיו שלו, בייחוד לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות המענגות בתחום הזה. ואם כבר הכנסתם את הג'וטר, איפה הווקטור, שלוקח אותו בהליכה בהרבה מאוד מובנים? וכן, ה-BIC 4 Color הוא עט שתמיד יהיה מגניב, אבל הדיו שלו לא מוצלחת, האחיזה שלו איומה והוא מתקלקל מאוד מהר. מקום 12? לא נראה לי.

עט ביק 4 צבעים

כמובן, חשתי זעזוע עמוק כאשר ראיתי שיצירת המופת ואחד העטים החביבים עליי, ה-Uni-ball Jetstream, דורג רק במקום ה-98.

העט שהוכתר כעט הכדורי הטוב ביותר הינו ה- OHTO Horizon Needle Point Knock. על העט שזכה במקום הראשון, ה-Baron Fig Squire, לא שמעתי מעודי. הוא לא זמין לרכישה באמזון, הניב רק תוצאה אחת באיביי וגם ב-Cult Pens לא שמעו עליו אף פעם. בחירה תמוהה מאוד, שלא לומר היפסטרית וקצת מעצבנת.

ובכל זאת – רשימה מושקעת עם הברקות לא מעטות, ובהחלט שווה קריאה אם אתם אוהבים עטים.

.