עטים כדוריים רולקס פרפר – ציוד משרדי וינטג'

בשנות החמישים והשישים, מסתבר, היתה ישראל מעצמת עטים של ממש – בהובלת מפעל לייצור עטים כדוריים שקראו לו (תאמינו או לא) – רולקס.

שוטטות בשוק הפשפשים המתקיים ברחוב הארבעה בתל אביב הניבה היום אוצר קטן וחמוד – סט עטים וינטג' מתוצרת "רולקס".

העטים, שישה במספר, הגיעו בקופסת קרטון אדומה שעליה כתוב Rolex Butterfly – 6 Coloured ballpens waterproof. על הקופסא מצויר פרפר שהגוף שלו בצורת עט.

עטים רולקס פרפר - קופסא

אין קשר בין רולקס, המותג היוקרתי, ובין העטים האלה. הלוגו של רולקס המקורית הוא בצורת כתר, ואילו כאן יש לנו לוגו שמשלב את האות R והאות ר', שהופכות למעין איש המחזיק עט.

rolex butterfly 1

אז מאיפה הגיעו עטי הרולקס הללו? תעלומה נפלאה ליום שישי בצהריים!

חיפושים סטנדרטיים בגוגל לא הניבו שום תוצאה רלוונטית – כל התוצאות פשוט מובילות למותג שכולם מכירים. לשמחתי, בדיוק בשביל חקירות קטנות כאלה אפשר להשתמש בארכיון העיתונות היהודית. ואכן, הארכיון לא איכזב, ויש בו שלל כתבות, אזכורים ואפילו תוכן שיווקי (שמסתבר שהוא ממש לא המצאה של המאה ה-21) הקשורים בבית החרושת הישראלי "רולקס".

"רולקס" היה מפעל ישראלי לייצור עטים כדוריים שהחל את דרכו בשם "קונצנטרה" וייצר עטים כדוריים ונובעים. המפעל הוקם בשנת 1952, ועל פי כתבה ב"על המשמר" מ-1956, הוא נוסד ע"י סלבקו רדאי, שהיה יו"ר קהילת זגרב ביוגוסלביה  ועלה ארצה ב-.1948המפעל התגאה באישור של משרד התקנים הממלכתי בפינלנד "המאשר את טיבו המעולה של העט". בשנות השישים, העסיק המפעל כמאה עובדים, וייצר את העטים בישראל (בניגוד לתחילת הדרך, אז ייבאו חלקים מחו"ל). המפעל התגאה במילויי עטים מסוג "סופר דרילינג", שלפי שלל הכתבות השיווקיות בעיתונים, איפשר לכתוב בעט גם על נייר שמנוני או לח. ב-1962, ייצא המפעל תוצרת לחו"ל בערך של כ-100 אלף דולר.

עטי רולקס היו לא רק מוצלחים ואיכותיים, אלא גם בעלי כוחות על מיוחדים: הם סייעו להפסקתה של שביתה איטלקית בדואר, אם אתם מוכנים להאמין לשטויות האלה. כן, לפי מאמר ב"דבר" מה-26 במאי, 1964:

"נתברר כי מר שמואל רז-נאור מהנהלת הדואר הציע לתת לעובדים עטים עם מילוי של 'רולקס'. ברגע שקיבלו הללו את העטים – שוב לא יכלו להאיט את קצב עבודתם. מילוי של רולקס טי. סי. כותב  בכל מקום, אף על נייר שמנוני ולח, ואיננו נעצר לרגע… כי אצל רולקס מילה זאת מילה – כי מילוי זה מילוי".

לא ייאמן כי ימולא.

פרסומת עטי רולקס ישראל

למרות היותו להיט בשנות ה-50 וה-60, נראה שמכונת היחצ"נות של המפעל (ואולי גם המפעל עצמו) הפסיקה לעבוד איפשהו בתחילת שנות השבעים. לא מצאתי ידיעה על גורלו של המפעל ומתי הוא נסגר, מלבד אזכור על פירוק שותפות, שהתרחש בשנות השישים. לא ברור גם איך ואם התמודד המפעל עם העניין הפעוט של השם המסחרי "רולקס", חברת השעונים היוקרתית, שנוסדה הרבה לפני שהתחילו לייצר עטים עם תו תקן פיני בישראל.

בחיפושי בארכיון, מצאתי כמה פרסומות ותוכן שיווקי פר אקסלנס הקשור למפעל, אולם לא מצאתי מידע על הדגם הספציפי הזה – רולקס פרפר.

העטים עצמם קטנים, באורך של כ-11 ס"מ, והסט מגיע בצבעים אקלקטיים במיוחד – אדום, חום כהה, חום בהיר, צהוב, סגול וירוק. הניחוש שלי הוא שמדובר בסט לילדי בית ספר יסודי, או סט שנועד למתנה.

גוף העטים עשוי מפלסטיק קשיח, והסגירה בקצה עשויה ממתכת. הסגירה די כבדה ביחס לעט ומייצרת שיווי משקל מוזר. בכל מקרה, לא מדובר בעט נוח לכתיבה ארוכה.

rolex butterfly red pen

העטים נראים זולים, אבל הם לפחות ניתנים למילוי חוזר. לאחר טיפול באמצעות מצית, חלקם אפילו חזרו לכתוב, אם כי בצורה מגומגמת, מה שלא מאפשר לי לכתוב משהו משמעותי על איכות הדיו, למרות שזו לא המטרה כאן.

מילוי עט רולקס פרפר

וכך, במחיר של 30 שקלים רכשתי שישה עטים וקופסת קרטון קטנה, המהווים עדות להיסטוריה נשכחת של ציוד משרדי ישראלי.

תגובה אחת על “עטים כדוריים רולקס פרפר – ציוד משרדי וינטג'”

  1. ביולוג ירושלמי :

    לא ידעתי שדבר כזה כמו עט ישראלי קיים בכלל…
    מעניין לאן השיטוט האקראי באינטרנט מביא אותנו 🙂

    תודה על פינת הנוסטלגיה הנפלאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *