ניירות מכתבים – מכתביות של פעם – מה עלה בגורלם?

מכתביות ניירות מכתבים

מתי בפעם האחרונה כתבתם מכתב? לא אימייל ארוך ומפורט, לא מכתב תלונה לרשויות (מוקלד במחשב), לא פתק בין משרדי קטן, אלא ממש מכתב, על נייר איכותי, בכתב יד? סביר להניח שגם אם כתבתם מכתבים בעבר, אתם כבר לא עושים זאת יותר. עוד לפני שפרצה האינטרנט לחיינו, בשנות התשעים של המאה הקודמת, החלה לרדת קרנם של המכתבים הכתובים בכתב יד – המחשבים והמדפסות גרמו לכך. ויחד עם הכתיבה הידנית, הלכו ונעלמו ניירות המכתבים, או המכתביות.

כשאני מדברת על ניירות מכתבים, אין הכוונה לנייר רשמי של משרד עם לוגו וקצת טקסט למעלה. מכתביות עושות לי בעיקר אסוציאציות לשנות השמונים, עת אספנו ניירות מכתבים ריחניים, צבעוניים, בצורות שונות ועם הדפסים מכל הסוגים, כמו גם ציורים ואיורים. מכתביות כאלה היו זמינות בחבילות של 10-20 דפים ומעטפות בכל חנות כלי כתיבה, וחברות כמו פלפוט הוציאו סטים כאלה חדשות לבקרים. היו מכתביות של דובוני כ'פת לי, My Little Pony, זיגי, ג'ון טרבולטה, הולי הובי, חתולים וכלבים, תמונות רומנטיות, ברבי, סדרות טלוויזיה וכל מה שעולה על הדעת. החבילות היו נקנות, לרוב, שלא על מנת לכתוב מכתבים, אלא כדי להחליף במכתביות אחרות ולהגדיל את האוסף.

את אוסף המכתביות שלי מהילדות איבדתי במהלך השנים, אבל לפני עשור מצאתי אוסף מרשים מאוד שנזרק ליד פח האשפה, ואימצתי אותו בחום. צירפתי אליו שאריות של האוסף המקורי שלי והוא שמור היטב במגירה שלי. מדי פעם, באירוע חשוב של מישהו היקר ללבי, אני מחפשת באוסף נייר מכתבים מתאים וכותבת עליו ברכה או מכתב קצר. נראה לי יותר נחמד להשתמש במכתביות למטרות חשובות כאלה, מאשר לתת להן לשכב במגירה כאבן שאין לה הופכין.

חנויות הציוד המשרדי כבר לא מציעות מכתביות כיפיות שכאלה, אבל זה לא אומר שאי אפשר למצוא כאלה בכלל. רק צריך לדעת איפה לחפור.

 

איפה מוצאים מכתביות של פעם?

 • בפייסבוק יש קבוצה שנקראת "אספני חלומות הילדות", בה מוצעים למכירה המון חפצים נוסטלגיים, וגם מכתביות ומדבקות.
 • באמזון, כמו באמזון, יש מבחר עצום של ניירות מכתבים מודרניים, בסגנון וינטג' וגם וינטג' ממש.
 • ב-Zazzle אפשר למצוא סקשן די גדול של מכתביות. יש גם ב-Etsy.
 • מי שרוצה לקנות מישראלים – במרמלדה יש היצע של ניירות מכתבים.
 • אם אתם מחפשים אופציה זולה וקלילה, ב-eBay אפשר למצוא סטים של ניירות מכתבים במחירים מצחיקים ובשלל עיצובים (לרוב מסין, באופן לא מפתיע). יש גם יפניים. אפשר לחפש גם וינטג' באיביי, כמובן, אבל שימו לב שחלק ניכר מהסטים המוצעים הם של ניירות מכתבים בסגנון וינטג', ולאו דווקא מכתביות משנות השמונים.
 • בשוק גבעון בתל אביב, יש דוכן שמוכר, בין השאר, מכתביות – סטים שלמים משנות השמונים, מדבקות למחברות ופרטי נייר דומים.

מעוניינים לרכוש מכתביות? צרו קשר.

 

3 תגובות על “ניירות מכתבים – מכתביות של פעם – מה עלה בגורלם?”

 1. שושי :

  אני כותבת מדי פעם ברכות על דפי נייר שנמכרים בודדים. הם צבעוניים ויש בתוכם פיסות חוטים ולפעמים גם נצנצים עדינים. אפשר לקנות בנפרד גם מעטפות מאותו נייר, ויש מבחר גדול.

 2. אוסף מכתביות :

  יש הרבה שאוספים מכתביות , אומנם בארץ אין קבוצות לכך , אבל בברזיל ספרד ומכל שאר אירופה יש מספר לא קטן של אספנים.

  אתן מוזמנות לצפות באוסף הקטן שלי אשר התחלתי לפני 6 שנים 🙂
  כיום הוא מונה מעל 7000 ניירות ויש לי עדין המון לסדר … אבל זה נושא שלא נגוז מהעולם בברכה : אוסף מכתביות

 3. ללי :

  אני אשמח מאוד מאוד אם תהיינה כאלה שתשמחנה למכור לי לאוסף הפרטי שלי שנות השמונים